5 důvodů proč je pro nás homeschooling COOL(Pozn.: V celém článku používám zkratku HS – Homeschooling neboli domácí vzdělávání)

1. Flexibilita 

Časová flexibilita je obrovským plusem domácího vzdělávání.

Pokud rádi cestujete (nezáleží, zda jen na prodloužené víkendy, či vyrážíte na měsíční zahraniční tahy), v případě HS si nemusíte lámat hlavu kreativním vymýšlením omluvenek, ani zjišťováním, jaká látka byla v době absence probrána. Zkrátka jen odjedete a po čase se zase vrátíte. Nikomu se nemusíte zpovídat, proč a kam že to své dítě „taháte“ a obhajovat své zájmy.

Ráno rovněž nemusíte vstávat na „čas“ – nejen Vy, ale ani Vaše děti. Žádné chystání svačiny, kontrola obsahu aktovky, oblékání, ranní hygiena a o šup šup snídani ani nemluvě. Rychle do auta, autobusu, či svižný armádní pěší přesun do školy. Všechno Vás to mine. Odpadne Vám celý ten stereotypní, stresem protkaný kolotoč. S HS zkrátka neřešíte časové termíny.

Doma učíte dle Vašich časových představ. Máte dítě, které se lépe soustředí večer než dopoledne? V pořádku. Společně najdete čas, kdy Vám učení nejlépe vyhovuje.

Víkendy u babiček jsou minulostí. S HS dítě k babičce pošlete rádi i přes týden, a s klidným svědomím, protože víte, že stíháte, a nic Vám neuteče. A když se Vám vrátí, budete ho mít doma, a ne ve škole.

 

2. Individuální přístup

U HS je úžasné, že vše, čemu se s dítětem věnujete, je „ušito“ právě jemu „na míru“. Nejde prckovi matematika, ale čtení je v pohodě? Rád kreslí, nicméně psaní ho nezajímá? Máte doma šikulu, který by neustále něco rozebíral? Roste Vám z dítěte vědátor a nemůžete ho odtrhnout od chemického bádání? Nebo Vám dítě inklinuje k hudbě a vidíte v něm Mozarta? Dělejte to, co Vaše dítě baví.

Škola není uzpůsobena na individuální přístup. Pedagogickému sboru nelze samozřejmě nic vytýkat a jsem přesvědčená, že mnoho učitelů dělá to nejlepší, co umí. Nicméně pracovní podmínky, nemají zdaleka nejlepší.

Pokud učíte své dítě doma, sami si určíte, kdy a jakou látku proberete, a zcela zřetelně uvidíte, kde má dítě navrch a na čem naopak potřebuje zapracovat. Díky individuálnímu přístupu Vám stačí opravdu málo času na to, abyste vyhověli požadavkům školního ročníku. Zbytek času, a je ho opravdu hodně, se dítě může věnovat svým vášním, koníčkům a hlavně, může si hrát, běhat venku, vymýšlet „kraviny“, prostě věci, které mají děti dělat.

U HS se vyhnete pravidelným stresům z písemek, zkoušení a hlavně známkování. Škatulkování podle známek je strašně nefér.

Ukažte dítěti, že učení je vlastně zábava. Naprostá většina dětí se ve škole buďto nudí, nebo nestíhá.

 

3. Hodnoty Vaší rodiny

Dáte-li dítě ve třech letech do školky, ve které stráví většinu dne, poté v 6-ti letech do školy s  družinou a o víkendech se o ně střídavě starají babičky, moc prostoru pro vlastní iniciativu Vám nejspíše nezbude.

V případě HS jste Vy a vaše rodina těmi, ze kterých bude dítě nejvíce čerpat, jelikož s Vámi tráví většinu svého času. Děti se učí tím, co vidí a slyší kolem sebe. A jsou to přece Vaše děti, tak čí návyky by měli mít? Co je pro Vás, vaši rodinu tím nejdůležitějším, jaké máte hodnoty a co chcete svému dítěti předat? Každý jsme něčím výjimeční.

Máte více dětí? HS jim umožní společně vyrůstat, spolupracovat, navzájem se učit a předávat si zkušenosti. Také vy jako rodič získáte více času na své děti, a také možnost je lépe poznat, rozumět jim a růst společně s nimi.

 

4. Učení kdekoli

Proces učení začíná momentem narození. Je to nikdy nekončící proces a může probíhat kdekoli. Ve škole děti získávají informace pevně přikovány k třídním lavicím, ve kterých prosedí většinu dne. Jednotlivé hodiny nejsou jen o získávání nových informací, ale také o zjišťování počtu dětí ve třídě, napomínání nepozorných dětí (vůbec se jim nedivím, vydrželi byste sedět Vy sami v lavici?), udržování klidu a snahy, aby nikdo nezaostával. Proč trávit dny zavřený v budově, když je tolik pěkných míst. Hlavně teplé měsíce lákají ven, a je škoda, že děti prosedí spoustu času v lavicích, zatímco život je tam venku.

Na HS je úžasné, že se Vaše dítě může učit matematiku na hřišti, v lese, v knihovně, na zahradě, terase či v muzeu anebo kdekoli jinde, nejlépe tam, kde se cítí dobře a v čase, který mu vyhovuje.

 

5. Strava

Chodí-li Vám dítě do školky a školy, tak jsou Vaše šance na zdravé stravování velmi nízké, pokud si ovšem nenosí vše pěkně z domu. V daných institucích se často nevyhnete přemíře sladkostí, mléku, bílé mouce, nezdravým tukům.

Kvalita stravy ve školních jídelnách je jistě diskutabilní otázkou. Hádám, že se za posledních 20 let nijak zvlášť nezměnila. Když jsem tak nedávno procházela jednu základní školu, upoutala mě nástěnka s nápisem „Mléko do škol!“. Osobně bych dítěti raději strčila jablko.

Na HS víte přesně, co Vaše dítě za daný den snědlo. A máte šanci jeho stravu ovlivnit dle Vašich představ.

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *