„To je proto, že nechodí do školy!“Jednoznačná reakce okolí prakticky na cokoli, co se týká našich dětí. Znáte to? 😊

Naši domškoláci jsou v mnohém velmi odlišní, a tak zákonitě vzbuzují představu, jako by tak úplně nepařili do dnešního robotického věku, kdy se vše řídí jasnými pravidly, na základě předem naprogramovaného chování. Nezapadají do modelu dítěte, které ráno co ráno, den za dnem, ospale pospíchá do své spádové školy, od které rodiče očekávají, že jejich potomka správně připraví na hru jménem „Život“.

Skutečnost, že naše děti do školy ani do školky nechodí je dozajista určitým způsobem formuje. Pravděpodobně se jejich denní činnosti a zkušenosti budou lišit od těch, které provádějí a prožívají děti, které denně do školy chodí. Občas mě zamrzí, když obdržím „moudré rady“ okolí vztahující se na naši rodinu. Jako by naše děti nebyly našimi dětmi, ale předmětem, který je potřeba řádně opracovat zvenčí.

Jednoduše řečeno, naše děti jsou: příliš hlučné, divoké, drzé, bez řádu anebo taky plaché, stydlivé, nekomunikativní, a vyžadující moc pravidel. Vždy podle situace, která se přihlížejícímu okolí namane, a dle toho, jak se „to hodí do krámu“.

Okolí je jednotného názoru, že jsou takoví z jednoho prostého důvodu = jsou to domškoláci.

Pokud jste se sami již někdy s dobře míněnými radami, jak máte přistupovat k výchově svých dětí, setkali, víte, co mám na mysli.

Jedná se například o situace, kdy dítě:

  • Nechce zůstávat doma samotné

Reakce okolí: joooo kdyby chodil do školy a maminka do práce, tak by mu nic jiného nezbylo a naučil by se to.

  • Ve druhé třídě plynule nečte

Reakce okolí: je určitě pozadu, ve škole děti čtou v první třídě, naše děti četly už ve školce (tu mám ráda 😊 )

  • Pouští se do konverzace s „cizími“ dětmi na hřišti

Reakce okolí: chudák, nemá žádné kamarády, viď, tak se snaží si je najít, kdy už mu konečně dáte šanci normálně žít!

  • Odmítá chodit na určitý kroužek, protože ho prostě nebaví

Reakce okolí: nebaví, nebaví, přece ho to nemusí bavit, důležité je, že je konečně mezi dětmi a že se něco naučí

  • Pětiletý odmítá jakékoli kroužky

Reakce okolí: „Normální“ děti chodí od tří let do školky (s tím označením „normální“ se setkávám opravdu často, co je dneska vůbec normální? )

  • Jde samo nakoupit

Reakce okolí: no konečně dostal taky trochu svobody

  • Jde samo do kroužku

Reakce okolí: blázníš? Dyť se někde po cestě zatoulá! Musíš ho tam odvézt (nejlépe autem 😊 ) a pak zase vyzvednout.

  • Odmítá pobytové tábory i ty příměstské

Reakce okolí: naše děti tábory milují, tvoje by taky měly, a co budeš dělat až nastoupíš do práce? (toť je častá otázka, často existuje přímá úměra mezi láskou dětí trávit čas mimo domov a touhou rodičů pracovat, respektive, rodiče hodně pracují, a tak dětem nezbývá nic jiného, než si tábory oblíbit. Anebo taky neoblíbit, nic méně na ně jezdí páč se jich nikdo na jejich názor neptá.)

  • Plus celá řada dalších 😊

 

Člověk si prostě nevybere. Ať udělá A či B, vždycky je to špatně, a důvod je tak prostý: Děcka nechodí do školy. A Vy coby rodiče, dítěte jste „jiní“, „divní“.

Občas mě až zaráží, jak někteří lidé jsou schopni u jednoho dítěte, které něco neví, vymýšlet rozmanité důvody proč tomu tak je („nemá chuť odpovídat“, „špatně se vyspal“, „a proč by to říkal“, „řekne, až bude chtít“) a druhé nekompromisně ocejchovat : „nezná, protože nechodí do školy“.

Když byl náš nejstarší syn tázán jedním z mých kamarádů, jaké i/y by napsal ve slově XY odpověděl pravý opak. Tazatel nad námi kroutil hlavou, já jsem pokyvovala rameny nad absurdností celé situace (spíše, než nad špatnou odpovědí syna), mávla rukou a přehodila výhybku konverzace. Později mi mé milé dítě se škodolibým úsměvem sdělilo, že špatně odpovědělo naschvál, protože se mu ten pán vůbec nelíbil a nechápal proč ho zkouší, když mu do toho přece nic není. Ne, opravdu se na všechny situace nemůžete předem připravit.

 

A tak milí rodiče (i ti budoucí) vězte, že každé dítě je Váš UNIKÁT, váš surový diamant, který potřebuje čas, prostor a Vaši lásku, aby se z něj postupně stával krásný vybroušený briliant..

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *