Worldschooleři – Hipíci nebo manažeři?

Poslední týdny(měsíce) jsme měli možnost, setkávat se s rodinami, které se rozhodly vzdělávat své děti pro mnohé zcela nepředstavitelným způsobem – tím, že cestují a nechávají svět, aby se postaral o jejich vzdělání.

Na malé španělské pláži v andaluské La Herraduře se totiž formuje něco, co bychom mohli nazvat PRAVIDELNÝM setkáváním worldschoolerů (+homeschoolerů). Rodiny se zde setkávají, za účelem výměny zkušeností, aby poznaly jiné stejně smýšlející rodiny, načerpaly inspiraci, nebo si jen tak poklábosily. Děti si tu nacházejí nové kamarády, společně si hrají a boří lingvistické hranice, ve snaze se co nejlépe dorozumět.

Globálnost setkání si uvědomíte, když jednu chvíli klábosíte s rodinkou, která do Evropy přijela z Mexika, za pár chvil vás osloví homeschooleři z Austrálie a pak jste nuceni rychle přepnout z angličtiny do němčiny – to když se blížíte k početnější, německy mluvící skupince.

Worldschoolera můžeme nejjednodušeji definovat asi jako někoho, kdo využívá cestování coby primární metodu výuky. Jedná se o takový vyšší level “Homeschoolingu”, jehož hranice se rozšíří do obrovského prostoru.
Avšak pozor, není to o tom, že podniknete cestu kolem světa, na které všechno uvidíte a všechno poznáte. Jak jsme se na vlastní oči přesvědčili Wordschooling může mít velké množství podob a je jen na každém, jak se k tomu postaví. Některé rodiny jsou sice typičtí nomádi, křižující svět křížem krážem a pracující za pomocí IT, ale mnoho jich také žije na jednom místě, dělají klasický homeschooling a za poznáním vyrážejí. Neméně početná skupina zase opustí svou rodnou zemi a na nějaký čas se rozhodnou žít v jiné zemi. Jak vidíme variant je mnoho a pevná definice zkrátka asi neexistuje.

A proč vlastně rodiče volí tuto volbu homeschoolingu? Cestování je totiž úžasný vzdělávací zdroj. Jedná se ve své podstatě o výuku pomocí zážitků, kdy se dítě seznamuje nejen s geografií, kulturou, historií, politikou, ale i například s konstrukční geometrií staveb, přepočtem měn, novými jazyky a v tomto výčtu bychom mohli pokračovat prakticky donekonečna. Worldschooler tak má možnost svět  skutečně prožít , vidět ho reálně a v daleko širších souvislostech, než kdyby  jen získával tyto informace zprostředkovaně skrze knihy, média či “klasickou” vyučující autoritu.

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *