Worldschooleři – Hipíci nebo manažeři?

Poslední týdny(měsíce) jsme měli možnost, setkávat se s rodinami, které se rozhodly vzdělávat své děti pro mnohé zcela nepředstavitelným způsobem – tím, že cestují a nechávají svět, aby se postaral o jejich vzdělání.

Na malé španělské pláži v andaluské La Herraduře se totiž formuje něco, co bychom mohli nazvat PRAVIDELNÝM setkáváním worldschoolerů (+homeschoolerů). Rodiny se zde setkávají, za účelem výměny zkušeností, aby poznaly jiné stejně smýšlející rodiny, načerpaly inspiraci, nebo si jen tak poklábosily. Děti si tu nacházejí nové kamarády, společně si hrají a boří lingvistické hranice, ve snaze se co nejlépe dorozumět.

Globálnost setkání si uvědomíte, když jednu chvíli klábosíte s rodinkou, která do Evropy přijela z Mexika, za pár chvil vás osloví homeschooleři z Austrálie a pak jste nuceni rychle přepnout z angličtiny do němčiny – to když se blížíte k početnější, německy mluvící skupince.

Worldschoolera můžeme nejjednodušeji definovat asi jako někoho, kdo využívá cestování coby primární metodu výuky. Jedná se o takový vyšší level “Homeschoolingu”, jehož hranice se rozšíří do obrovského prostoru.
Avšak pozor, není to o tom, že podniknete cestu kolem světa, na které všechno uvidíte a všechno poznáte. Jak jsme se na vlastní oči přesvědčili Wordschooling může mít velké množství podob a je jen na každém, jak se k tomu postaví. Některé rodiny jsou sice typičtí nomádi, křižující svět křížem krážem a pracující za pomocí IT, ale mnoho jich také žije na jednom místě, dělají klasický homeschooling a za poznáním vyrážejí. Neméně početná skupina zase opustí svou rodnou zemi a na nějaký čas se rozhodnou žít v jiné zemi. Jak vidíme variant je mnoho a pevná definice zkrátka asi neexistuje.

A proč vlastně rodiče volí tuto volbu homeschoolingu? Cestování je totiž úžasný vzdělávací zdroj. Jedná se ve své podstatě o výuku pomocí zážitků, kdy se dítě seznamuje nejen s geografií, kulturou, historií, politikou, ale i například s konstrukční geometrií staveb, přepočtem měn, novými jazyky a v tomto výčtu bychom mohli pokračovat prakticky donekonečna. Worldschooler tak má možnost svět  skutečně prožít , vidět ho reálně a v daleko širších souvislostech, než kdyby  jen získával tyto informace zprostředkovaně skrze knihy, média či “klasickou” vyučující autoritu.

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *