Sklenice je vždy poloprázdná

Příznivce worldschoolingu bude jistě zajímat rozhovor s bostonskou rodinou, která se vydala na “svou” cestu kolem světa. Originál si můžete přečíst ve FB skupině Worldschoolers a případně i sledovat, jak rodinka pokračuje na své cestě v rámci její FB skupiny The Happy Compass.

Nejprve se prosím představte, a řekněte nám něco o své rodině.

Naše trojčlenná rodina (David 47, Smaranda 51, a Henry 7,5) žije v Bostonu, tam máme naše trvalé bydliště. Dlouho jsme měli jeden velký životní sen – cestovat kolem světa. A jsme velmi šťastní, že se nám tento sen letos konečně splnil!

Rozhodujícím okamžikem, který vše změnil byla informace, že David přijde o práci…byla to jedinečná příležitost, kterou jsme se rozhodli využít. Náš výlet jsme plánovali 6 měsíců a 8. října jsme konečně vyrazili z Bostonu na desetiměsíční cestu kolem světa.

Nyní po dvou měsících, které uplynuly od opuštění domova, se nám tato myšlenka líbí stále víc. Říjen jsme strávili v Brazílii, listopad v Argentině a nyní jsme v Jižní Africe, kde trávíme prosinec. Moc se těšíme na všechny země, které během svého tripu navštívíme – na Madagaskar, do Indie, Austrálie, na Nový Zéland, do Jiho-východní Asie, Mexika, atd. Náš syn už teď mluví o tom, jak „budeme příště cestovat kolem světa …“

 

Dobře, začneme s jednoduchými a zábavnými otázkami, abychom se zahřáli:

 • Váš oblíbený předmět v kufru, je momentálně jaký?

Žádné kufry nemáme, jen batohy.

Henry: Karetní hra The Magic

Smaranda: balíček s baterií (jelikož můj mobil, který je na seznamu potřebných věcí nikdy nedávám do batohu)

David: Můj foťák

 • Nejpodivnější věc v batohu kohokoli z vás právě teď?

„The baby“, což je geocachingská cestovní vychytávka. Jedná se o registrovanou věc u geocaching.com, kterou máme neustále u sebe a zaznamenáváme její přítomnost na každém geocachingovém místě, jež navštívíme. Záznamy se ukládají na geocaching.com. „Baby“ pro nás není ničím zvláštním, ale je trochu složitější vysvětlovat to lidem, kteří nevědí, co geocaching je.

 • Věc, na které jste trvali, a nyní se smějete, jak jste si vůbec mohli myslet, že ji budete potřebovat?

Asi filtr na vodu. Ne že bychom se tomu přímo smáli, ale doufáme, že ho nebudeme potřebovat. A kondicionér na vlasy, který si nesu v malých lahvičkách, je tak trochu zbytečný…ještě jsem ho nepoužila od doby, co jsme vyrazili, a vlasy mám lepší než kdy jindy.

 • Pokud byste měli po celý rok nosit tričko s jednoslovným nápisem, jaké slovo by to bylo?

Odpověď mámy: „láska“

Henry by asi řekl „obejmutí zdarma“

 • Jste ranní ptáčata, lidé denního světla, západu slunce či sovy?

Máma o Henrym: zcela určitě ranní ptáče. Stále se proměňuje a tvoří, přináší světlo a naději lidem kolem něj. Vždy vstává brzy ráno, je šťastný a připravený na dobrodružství.

 • Jaké je vaše rodinné motto?

Hakuna Matata – Sklenice je vždy poloprázdná.

 • Kdybyste měli hodinu volného času denně navíc, jak byste ji strávili?

Geocaching

 • Nějaká zručnost, kterou ovládáte lépe než kdokoli jiný?

Henry: sbalit se na výlet. (Můj veškerý majetek na celý rok se vejde do 5l batohu) Taky umím skvělé stojky, což mi pomáhá rychleji najít přátelé.

 • Nějaká zbytečná dovednost, kterou ovládáte lépe než kdokoli jiný?

Henry: Umím „prdět“ různými částmi svého těla: rukama, ramenními jamkami, koleny, nohama  Rád bych brzy založil kapelu.

Táta: hýbat nosními dírkami

 • Jaký druh přepravy je váš nejoblíbenější?

Auto nebo pěšky: můžeme se zastavit kdekoli a pozorovat ptáky, květiny a dělat geocaches

 • Jak cestujete nejčastěji?

Mezi jednotlivými destinacemi většinou letadlem, někdy i autem. Místně využíváme Uber, auta přátel, chodíme pěšky, jezdíme na kole či hromadnou dopravou.

 

Dobře, teď už se dostáváme hlouběji, nyní se zeptám na něco, co všechny zajímá: Jak financujete worldschooling?

Máma vede své podnikání na dálku (Gymnastická škola s 18letou tradicí) Táta odešel z předchozího zaměstnání za dobrých podmínek a před odjezdem obdržel pěkné odstupné. Náš domov v Bostonu je pronajímán přes Airbnb. Cestujeme levně (airbnb, vaříme často doma nebo jíme v levných lokálních restauracích) a čas od času si dopřejeme nějaký ten zážitek, nechodíme do drahých hotelů. V plánu máme vrátit se do „normálního“ života v Bostonu na konci roku. Nicméně tento rok pravděpodobně změní naši definici slova „normální“ …

 

Jaká země (město) vás zatím nejvíce překvapila, a proč?

Místa dělají vždy lidé. Doteď pro nás bylo asi největším překvapením Porto Alegre. Lidé nás varovali, že je to tam nudné a nebezpečné. Pro nás to byl pravý opak. Hlavně kvůli lidem, které jsme tam potkali. Nejkrásnějším překvapením byla naše dobrovolnická návštěva místní školy pro znevýhodněné děti. Pracují tam úžasní lidé, zvláště bychom rádi zmínili učitele capoeiry, který tento úžasný druh bojového umění velmi trpělivě ukazoval také našemu synovi! Brazilci nejlépe objímají!

 

Jak se nečekaně změnilo/vyrostlo vaše dítě důsledkem worldschoolingu?

Není to pro nás nečekané…věřili jsme v pozitivní výsledky, a jsme šťastní, že vidíme ten růst a změny. Díky setkávání s různými styly, socio-ekonomickými společnostmi, je náš syn empatičtější vůči ostatním. Je odolnější vůči změnám a těší se na plánování, s kýmkoli se spřátelí, lépe akceptuje svět kolem sebe, je zvědavější a otevřený učit se v každé situaci. My jsme si byli velmi blízcí již před odjezdem, nicméně během cesty se syn stal velmi srdečný, a ještě více jsme se sblížili (což bylo neočekávané). Je starostlivý, pomáhá, pečlivý, milý, hodně se objímáme. Tohle je pro mě tak trochu překvapení. Myslela jsem si, že bude chtít od nás trochu oddech, když jsme společně 24/7… Ale je to přesně naopak. Objímá nás více a dává nám najevo svou lásku na veřejnosti častěji než kdykoli předtím.

 

S jakým městem jste se nejvíce cítili propojeni? (doposud) Řekni nám o tom něco…

Porto Alegre, jak jsme již zmínili. Máme v plánu pokračovat v podpoře dané komunity dětí v nesnázích, zůstaneme s nimi v kontaktu. Ty děti tak touží po lásce a pozornosti 3

 

Jak vnímají vaše rodina a přátelé to, že jste worldschooleři?

Nejdříve si rodina řekla, že si děláme srandu… A většina lidí si myslela, že jsme se zbláznili. Pomalu si však všichni začínájí zvykat a dokonce nás sem tam podpoří slovy: „máme z vás radost“. Starší členové rodiny o nás mají starost (zdraví a bezpečnost) a tak nějak jsou překvapení, že je nám stále dobře.

Většina cizinců, které potkáváme říkají, že to, co děláme je velmi zajímavé, skvělé a inspirující a chtějí nám pomoci, či podpořit nás způsobem, který by nás ani nenapadl.

Věříme, že všechno půjde hladce jak doma, tak na i cestách a v konečném důsledku budou mít z naší cesty pozitivní přínos všichni kolem nás.

 

Když dnes víte to, co víte, co byste udělali jinak, kdybyste byli opět na počátku své cesty?

Propojili bychom se více a vyhledali podporu v rámci komunit, které navštěvujeme. Učili se více místní jazyky. Více bychom se snažili najít trvalého nájemníka pro náš dům, z důvodu finančního krytí, nebo bychom využili home exchange (výměnu bydlení).

 

Největší výzva dne u worldschoolingu? Největší celková výzva?

„Dělání domácích úkolů“ je největší výzvou. Náš syn nerad píše. Doufáme, že chuť psát postupně přijde.

Další výzvou je špinavé prádlo. Je to větší otrava a požířač času, než jsme si původně mysleli. Navíc prádlo neschne tak rychle, jak bychom rádi. Cestujeme pouze s batohem, takže máme málo věcí, které musíme často prát.

 

Potkali jste už během worldschoolingu nějakou oblíbenou osobu?

Doteď, každý koho jsme potkali a trochu jsme se lépe poznali, je pro nás speciální a něco v nás zanechal. Učitel capoeiry byl jedním z nejzajímavějších překvapení. Představil nás známý kamaráda. To jen poukazuje na to, že stačí vyslovit váš záměr…. A tak nějak Vesmír najde odpověď.

 

Pokud byste si mohli vybrat nějakou známou osobnost (živou či již po smrti) na historických místech, které navštěvujete, kdo by to byl a kde?

Udělala na nás velký dojem Evita Peron a zcela určitě by to byla obrovská inspirace ji potkat osobně.

 

Popište váš nejhorší cestovní den. Když se podíváte nazpět, co byste si tenkrát řekli?

Být nemocný není nikdy sranda, a obzvláště na cestách….Pokud na to nejste připravení, je to mizérie…nebo přijedete do muzea a to je zavřeno, dojde vám cash do pronajatého skůtru, když zaplatíte tučné vstupné, je socha Remdeer pod mlhou a jídlo průměrné…Ale to všechno jsou fakt jen takové malé věci, a když se na ně povznesete, vždy najdete něco k objevení!

Bolest, nemoc, horko jsou skutečné trable. Pokud něco musíte protrpět, dostaví se občas i dramatické mizerné stavy-  vše to můžete vyřešit dle svého pohledu na věc.  3

 

Podělte se s námi o nějakou vaši radu pro další worldschoolingové rodiny.

Tahle rada bude asi docela známá, ale co nám opravdu během cestování velmi pomáhá, je hledat na daném místě pobytu vazby. Tvůj přítel má přítele, který má přítele ve městě, jež jsi právě navštívil. Ptejte se. Ve městech, kde jsme se nemohli  s nikým propojit, jsme vyhledali airbnb a využili jejich místní průvodce. Jsou skvělí.

A pokud ještě neznáte geocaching, hurá do toho! Náš syn ujde další míli s nadšením, i pokud je unavený, jen aby došel k dalšímu místu geocache! Každé z těchto cache vás nejen dovede na krásné místní tajemné místo, ale většina z nich jsou také skvělým zdrojem učebních materiálů.

Objímejte. Komunikujte. Sdílejte své výhry a své zklamání. Požádejte o pomoc. Vytvářejte přátelství. Učte se místní jazyk. Choďte do přírody. Vybírejte si, jak strávíte svůj čas. Koukněte na tu jen napůl plnou sklenici.

 

Pět nebo méně slov, které popisují worldschooling.

Svoboda. Propojení. Zábava. Učení se. Dobrodružství.

 

A zakončíme nějakou srandou: Jaký a kde byl váš nejtrapnější cestovní moment?

Ne zrovna trapný, ale určitě srandovní. Seděli jsme u bazénu ve Foz Iguazu, Brazílie. Bylo opravdu horko, a neměli jsme energii jít se podívat na vodopády hned první den…. Henry se zeptal mámy: „Chceš vidět vodopády?“ Říkám, ANO… A on mi nasadil klobouk na hlavu, a přeli mi přes něj hrnek vody. My, a všichni kolem bazénu se dost nasmáli. Museli jsme to pak zopakovat a udělat fotky.

Něco, co byste rádi dodali?

Pokud cestujete rychle, sbalte si jen málo věcí. Naše batohy jsou 5, 10 a 10 kilo, plus dva další denní batohy po 5kg každý.

Geocaching je skvělá věc pro světoběžníky a homeschoolery. Koukněte na to!

 

Místo pro sociální média vaší rodiny:

Naše zážitky sdílíme na FB pod názvem The Happy Compass. Každý den přidáváme příspěvky a fotky/videa pro naše přátele a rodinu, ale kdokoli je vítán se přidat.

 

Admin tags: WoW Worldschoolers of the week. Albeck Family #wow

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *