Maminka domškoláka (5) – Když něco opravdu chci, udělám pro to maximum

Dnes si můžete přečíst rozhovor s Petrou, maminkou dvou úžasných holčiček ve věku šest a čtyři roky. Péťa je interiérovou designérkou. Ke své práci se ale nedostala skrze studium střední školy, nýbrž jí k tomu dopomohla její předchozí práce, dálkové studium při práci a především touha udělat změnu. Jak, to se dočtete dále…

 

Peti, proč jsi se rozhodla pro domácí vzdělávání a jaké výhody či nevýhody v něm vidíš?

Hlavní výhodou podle mě je, že se děti učí svým vlastním tempem a nemusí učením trávit tolik času, protože odpadá čekání na ostatní děti. Učivo, které se ve škole probírá měsíc je možno doma zmáknout za den. Odpadá také stresování se se známkami, nemusím se rozčilovat, že nejsou hotové úkoly a nemusím se s dětmi učit večer po příchodu z práce, tedy v době, kdy už jsme všichni unavení.

Jako nevýhodu naopak vidím skutečnost, že by se mi občas hodilo, nemít děti pořád za zadkem 😊.

Nicméně, protože je současný systém vzdělávání dávno překonaný, nedává mi smysl, aby děti seděly několik hodin ve třídě jen proto, aby se dozvěděly věci, které nikdy nebudou potřebovat. A kdyby je přece jen náhodou někdy potřebovaly, velice snadno se k nim dostanou i jinak než skrze školu. Zastávám názor, že pro vývoj dítěte není dostatečné, když je pouze v kolektivu stejně starých dětí (podporuje to soutěživost, naopak v kolektivu různě starých dětí si více pomáhají…). Navíc daleko přínosnější, než se učit ve třídě v sedě z učebnic, je poznávat věci „na živo“, doopravdy. Zkrátka škola je pro mě ztracený čas. A byla i v době, kdy jsem byla dítě, nenáviděla jsem ji.

 

Tak to jsme na tom velmi podobně. Pojďme ale dál. Jakou práci nyní vykonáváš?

Jsem interiérová designérka na volné noze a dělám to moc ráda. Pracuji podle potřeby. Dělala jsem to již před nástupem na MD.

 

Aha 😊 a co má interiérový design společného se školou, kterou jsi vystudovala?

No, vlastně vůbec nic. Studium ekonomicko-administrativního oboru bylo sice fajn, ale mě to stále táhlo spíše ke tvoření. Po několika letech v administrativě mi došlo, že tohle nechci. Při práci jsem dálkově začala studovat bytovou architekturu a design na SUŠ AVE ART Ostrava a také na UUD ZČU v Plzni. Studium jsem zvládala dobře a poháněla mě myšlenka na jinou práci. Moc ráda poznávám nové lidi, a ještě raději jim pomáhám získat domov svých snů 😊 Takže jsem se pustila do navrhování kuchyní, koupelen, dětských pokojíčků, obýváků či šaten.

 

Takže vlastně studium na střední škole pro tebe v podstatě pro současnou práci bylo zbytečné?

Studium asi ano, ale díky tomu studiu jsem získala práci v administrativě, která mě taky mnohému naučila. Myslím, že kdybych současnou práci začala dělat dříve, asi bych na ni neměla. Nevěděla bych, jak jednat s lidmi, jak umět prodat a spoustu dalších věcí, které jsem se ve škole nenaučila. Tím, že jsem pracovala a získávala různé zkušenosti a při tom absolvovala všechny možné kurzy od prodejních dovedností a různých komunikačních dovedností, přes time management a všemožné kurzy osobního rozvoje, měla jsem pak daleko větší sebedůvěru a přesvědčení, že to zvládnu. Já byla totiž totální introvert, co neuměl ani telefonovat… Dneska mě na té práci baví i to, že musím s klienty hodně komunikovat, vycítit jejich potřeby a představy a především-usměrnit je a předložit svou, většinou hodně “jinou” vizi. A on ten kontakt s klientem je při práci velmi důležitý a nezřídka se pak z mých zákazníků stávají mí přátelé.

 

Jak vůbec probíhá taková spolupráce s klientem?

To je hodně individuální. Pokud to jen trochu jde, chci daný prostor vidět osobně. Občas se však musím spokojit jen s půdorysem a fotkami. Většinou se tedy sejdeme přímo na místě, dohodneme podrobnosti a případné dotazy řešíme přes e-mail či telefonicky. Jak dlouho celý proces bude trvat, záleží hodně na klientovi. Když mi dá volnou ruku, je to dřív. Někdo má potřebu do návrhu hodně zasahovat a pak to ladíme třeba měsíc.

 

A jak ty, tvá práce a tvé děti?

Když se holky narodily, měla jsem asi 4 roky pauzu. Chtěla jsem se věnovat rodině a pracovní povinnosti pustila z hlavy. Nicméně ŽL jsem nijak nepozastavovala. Když byla pracovní příležitost, tak jsem ji vzala. Pak už mi ale práce začala chybět, a tak jsem spustila web www.design-domova.cz/ a rozjela to. Stránky jsem si dělala sama. Dneska už to není nic složitého, před léty to chtělo více nervů😊

V pondělí a úterý jsme v komunitní škole všechny tři, protože tam dělám průvodkyni a ve středu jsou tam beze mě. Od příštího školního roku plánuji, že už tam děti budou tři dny jenom beze mě. Chci se totiž víc věnovat své práci.

 

Jak to u vás s učením doma vypadá?

S dcerou se učím já. Zatím je předškolačka, takže se sice učíme, ale jenom proto, že sama chce. Navíc se věnujeme jen tomu, o co jeví zájem – nejsme přece škola. Jinak holky milují hudbu. Miri hraje na flétnu. Sama chtěla začít hrát na hudební nástroj, baví ji to a jde jí to :). Zoja chce taky hrát. Až ji bude 5, začneme stejně jako u Miri s flétničkou. Od miminka chodily obě do hudební školičky zpívat.  Když se mi líbí nějaká kniha k tématu, koupím ji a společně si o tom povídáme. Tradiční učebnice zatím nemáme. A je moc fajn vidět, jak ta mladší nasává informace od té starší, holky všechno dělají spolu.

 

Máš nějakou radu pro maminky, které by rády vzdělávaly své děti doma, ale potřebují finanční příjem a předchozí zaměstnání není možno skloubit s DV?

– Věřit. Sobě, dětem, vesmíru… :). Osobně jsem přesvědčená, že když to člověk opravdu chce, udělá pro to to maximum a pak to zkrátka nemůže nevyjít :). Kdo není vnitřně přesvědčen, najde 1000 a jeden důvod, proč to nejde.

Většinou se setkávám s tím, že rodiče mají obavy, jak to budou zvládat, a nakonec raději zvolí klasickou cestu. Každý máme jiné priority a každý jiné zkušenosti. DV není pro každého. Nám to vyhovuje, máme hodně živé a neposedné děti, které od mala musí vědět PROČ, jinak neudělají nic z toho, co se po nich chce. A musí jim to dávat smysl. Takže škola by byla dost náročná pro celou rodinu.

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *